REGION. Ekstraklasa wróciła do gry

21 lipca 2020
REGION. Ekstraklasa wróciła do gry
Po ponad 80 dniach przerwy spowodowanej zagrożeniem związanym z koronawirusem do gry wróciła jedyna w swoim rodzaju polska Ekstraklasa. Na razie jeszcze kibicom pozostaje wspieranie swoich ulubieńców sprzed telewizorów oraz typowanie wyników meczów u legalnych bukmacherów. Być może, jeśli sytuacja epidemiologiczna na to pozwoli, w drugiej połowie czerwca fani wrócą na trybuny.

Polski Związek Piłki Nożnej we współpracy ze Ekstraklasą SA oraz ministerstwem sportu jako jeden z nielicznych związków piłkarskich w Europie opracował kompleksowy plan powrotu piłkarzy na boiska. – Przygotowaliśmy kompleksowe rozwiązania, które gwarantują sprawną i bezpieczną organizację meczów PKO Bank Polski Ekstraklasy. Chcemy także zachować wysoką jakość transmisji, która od wielu lat wyróżnia naszą ligę – mówił cytowany przez Polskie Radio prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki.

I choć w pierwszej chwili wydawało się to mało prawdopodobne, na początku czerwca piłkarze zespołów Ekstraklasy wybiegli na boiska. Co więcej, jeśli sytuacja epidemiologiczna w kraju nie ulegnie znaczącemu pogorszeniu, za kilka tygodni na trybuny wrócą kibice – w pierwszej fazie „odmrażania” mają zapełniać maksymalnie 25% pojemności stadionów.

Ekstraklasa wyznacza standardy

Opracowany przez decydentów plan powrotu Ekstraklasy był naprawdę szczegółowy, ale i możliwy do zrealizowania. Przede wszystkim przed wznowieniem treningów piłkarze i członkowie sztabów szkoleniowych musieli odbyć 14-dniową izolację, a następnie przejść testy na koronawirusa. W każdym klubie wyznaczono osoby – np. z administracji, biur prasowych czy oficjalnych mediów – które mogą mieć kontakt z zawodnikami. Ci pracownicy również przestrzegać musieli zasad kwarantanny i byli badani na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Podczas meczów stadiony są podzielone na specjalne strefy. Każda niezbędna do realizacji spotkania osoba – np. z ekip telewizyjnych – posiada identyfikator uprawniający do poruszania się wyłącznie po określonej strefie. Nie odbywają się tradycyjne pomeczowe konferencje prasowe – mają one formę przekazu telewizyjnego z możliwością zadawania pytań przez dziennikarzy za pośrednictwem rzeczników prasowych. Wszystkie osoby pracujące na stadionie – z wyłączeniem piłkarzy, sędziów i trenerów – mają obowiązek nosić maseczkę ochronną aż do momentu opuszczenia obiektu.

Powrót Ekstraklasy trzeba tez rozpatrywać pod kątem innych aspektów. Prawa telewizyjne na pokazywanie pozostałych do końca sezonu spotkań sprzedano aż… do 17 państw, m.in. Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii oraz Izraela. Może to być więc wyjątkowa okazja do promocji polskiego futbolu na całym świecie. Dodatkowo, wznowienie rozgrywek Ekstraklasy to także powrót zakładów bukmacherskich na mecze piłki nożnej. Bukmacherzy od razu ruszyli do graczy z nowymi promocjami i ofertami, które mają zachęcić do typowania wyników rodzimej ligi. Bardzo ciekawie przedstawia się m.in. oferta legalnej firmy bukmacherskiej Betfan, która ma dla swoich nowych klientów jeden z najwyższych na rynku bonusów powitalnych – może on wynieść nawet 3000 zł. A do tego na typowanie ligi niemieckiej u tego bukmachera możemy wykorzystać zakład bez ryzyka 100 zł ze zwrotem na saldo główne w przypadku nietrafionego kuponu.

Jak więc widać, powrót Ekstraklasy ma wiele plusów. Sportowe emocje, możliwość typowania wyników, transmisje telewizyjne spotkań – dzięki temu można mieć nadzieję, że i reszta naszego życia będzie stopniowo wracać do normy!

Dodaj komentarz

Agencja Medialna sbl24.pl informuje, że nie ponosi odpowiedzialności i w żaden sposób nie ingeruje w treść wypowiedzi umieszczanych w komentarzach, zastrzega sobie jedynie prawo do usuwania, w ciągu 24 godzin, listów o treści reklamowej, sprzecznej z prawem, wzywających do nienawiści rasowej, wyznaniowej, etnicznej czy też propagujących przemoc oraz treści powszechnie uznanych za naganne moralnie, społecznie niewłaściwe i naruszających zasady Netykiety. Przypominamy, że osoby zamieszczające opinie, o których mowa powyżej, mogą ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.

Brak komentarzy